Není každé kování jako kování!

Když se dříve mluvilo o kování, většina lidí si vybavila řemeslníka – kováře při práci, který zpracovával kladivem na kovadlině kus železa ve výrobek. Nicméně, když dnes slyšíte o kování, co si představíte? Většina z nás si představí součást dveří popřípadě okna. Ano, je to klika, zámek, kování… Dnes to vůbec nemusí mít nic společného s kovářem. Dříve naše dveřní kování mohl vyrábět kovář.

Dveřním kováním rozumíme nejčastěji kus kovu, který překrývá zámek a prochází jím klika. Můžeme si vybrat ze široké paletykování, kdy výrobci dokáží uspokojit snad všechny představy zákazníků. Jsou k dipozici různé barvy, materiály a také všemožná provedení. Součástí balení bývá skoro vždy i pěkně vyvedená klika. Můžete koupit nějaké obyčejné za pár set korun až po umělecky ztvárněná za tisíce korun.

Základní druhy kování jsou rozetová a štítová. Pokud zákazník vyžaduje vysokou úroveň zabezpečení, tak jsou vyráběna i bezpečnostní. Jaký je rozdíl mezi štítovým a rozetovým kováním? Štítovým kováním rozumíme takové provedení, kdy má tvar štítu a propojuje kliku a klíčovou dírku. Pokud nejsou kladeny velké požadavky na zabezpečení, je možné zvolit druh rozetový. Je tvořeno klikou a nějakým způsobem zakrývá klíčovou dírku nebo vložku cylindrického zámku. Protože je toto provedení jednodušší, bývá i r levnější než štítové.

Jak jsme si řekli, ne za každým kováním musíme hledat kováře, ale určitě nádherně vyvedené ručně kované kování zaujme na první pohled. Pokud nemáte vysoké nároky na provedení, tak si vyberete mezi běžnými kováními rozetovými nebo štítovými, které jsou sice také často kovové, ale nevznikly ruční prací kováře, ale na lince, která je chrlí po tisících. Uspokojí vaše nároky na funkčnost a nebude to ani zvláštní zátěž pro vaši peněženku.

Návrhy a realizace interiérů doporučuje našich zákazníků.